שושנת יריחו

מאת :בורי ינטין ואיגור ברזין
בימוי:איגור ברזין

מרץ 2005- יולי 2006
34 הצגות

בביצוע קבוצת מלינקי
הגדל

סיפור על החיים, המוות והתחייה של אביר פשוט שפשוט לא הסתפק באהבת אמת

אביר פוגש את אהובת חייו - כך כתוב בגורל. אל אהובתו, כך מגלה הגורל, עליו להגיע עם שושנה בידו. האביר שלאהבתו אין גבול, יוצא למסע סוער אל פלשתינה הרחוקה כדי להשיג את השושנה המופלאה ביותר "שושנת יריחו", לא לפני שהוא מבטיח לאהובתו שיחזור בטרם יחלפו שבע שנים.

מסעו של האביר נמשך על פני שנים רבות בהן הוא עובר הרפתקאות שונות ומשונות, אולם לאחר שהתארך המסע עד בלי דיי הוא מבין כי הוא מתגעגע לאהובתו וכי חלומו על השושנה המופלאה בעולם הכשיל אותו.

שבור ומלא צער הוא חוזר אל אהובתו שהמתינה לו כל אותן שנים ומוצא אישה זקנה על ערש דווי.

האם תחיה אהבת האמת, אהבת הנצח, האם תנצח ?

קבוצת מלינקי בהפקתה החדשה לוקחת סיפור אבירים קלאסי, שוברת אותו למרכיביו ולאחר מכן מחברת אותו בצורה היותר תואמת את "האמת", כלומר, את המציאות המודרנית.

סיפורי האבירים הקלאסיים מעניקים לנו את היכולת לצלול אל פנטסיה ילדותית-בוגרת בה הכל נע בין גבולות המושלם לאבסורדי לחלוטין ומעלים מחדש סטריאוטיפים מוכרים הקיימים גם היום: דמות האביר-הגיבור, הפילוסוף, הטיפש, האהובה, האישה הבוגדנית, הבתולה הנצחית, מלאך המוות ועוד.

קבוצת מלינקי ממשיכה להעמיד את גורלו של האיש הקטן במרכז יצירתה, בין אם הוא סופר, רואה חשבון, או אביר. בסוף ההצגה "הזקנה ועושה הנסים" פונה גיבור ההצגה, הסופר הקטן והאומלל אל האל בבקשה לעזרה. בהצגה "הזר" מוותר הגיבור על האל ופונה אל בני האדם. ב"שושנת יריחו" האל מתמזג עם הגיבור, עם אותו גיבור קטן ואומלל, ויוצר דמות נעלה-עלובה המביטה אל הכוכבים מן הביצה, כדברי אוסקר ווילד, אף כי עד אחרון ימיו הנו שקוע בביצה.

האקטואליות של הנושאים במחזה "שושנת יריחו" הם נצחיים: כבוד ואי-כבוד, אהבת אמת ושקר, מחילה, חיים, מוות ותחייה. לא בכדי בוחר הגיבור לנסוע לפלשתינה כדי למצוא את המתנה הראויה ביותר לאהובת לבו: השושנה. פלשתינה אשר היוותה חלום בלתי מושג, ירושלים, האדמה הקדושה, מולדת ישו וכדומה, למעשה נשארה אותה מדינה קסומה ומטורפת בה "הכל יכול לקרות". באופן בלתי צפוי מסעו לפלשתינה מגלה לנו דברים חדשים על "החלום להשיג את הבלתי מושג" על הגשמה עצמית ועל רומנטיקה אקזוטית.

לאלבום תמונות שושנת יריחו

רעיון מקורי: בוריס ינטין ואיגור ברזין, בימוי: איגור ברזין, מחזה מקורי: רועי חן,
מוסיקה: בוריס מלקובסקי, עיצוב תפאורה ותלבושות: פולינה אדמוב, כוריאוגרפיה: ילנה ירחו.
שחקנים: דימה רוס, אליאן ולג'י, דינה לוין, אסתי ניסים-סבידנסקי, אמיליאן עמנואל.

 

שושנת יריחו
עבור לתוכן העמוד