קשר דם

מאת:אפי כהן
בימוי:דליה שימקו

נובמבר2003-ספטמבר2006
59 הצגות

הגדל

בעקבות "המעגל" - שבע דמויות הפועלות מתוך חסך פנימי ומשוועות למגע של רוך, אולי לאהבה, בסדרה של מפגשים המתרחשים כולם בחלל מנוכר של עיר גדולה. תמונה כואבת של חברה הנמצאת בתהליך מואץ של התרסקות.

הצגה רגישה ומדויקת" (אליקים ירון, מעריב)

 "מחזה עדכני ואנושי, הפקה מצוינת...הישג מרשים של כל השחקנים" (שי בר יעקב, ידיעות אחרונות)

 "קשר דם" המבוססת על המחזה הידוע "המעגל" של ארתור שניצלר מציגה מעגל של מפגשים מיניים בין דמויות שונות בכרך האורבני של שנות האלפיים. המחזה הבוטה מציג לראווה את השימוש היומיומי במין כמטבע מסחרי ואת השימוש בו להשגת עמדת כח בתוך מערכות יחסים. שבע דמויות המסמלות פנים שונות בעולם האנושי המנוכר בו אנחנו חיים. 
 

הזונה, (ליאת אקטע) בשולי העיר, פוגשת בחייל (תומר בן דוד), השב מהצבא ומפתה אותו לסקס מהיר, חפוז ומשפיל מאחורי תחנת אוטובוס. החייל, בעיצומה של מסיבת טראנס מטמטמת, פוגש נערה (ריקי בליך), ומה שמתחיל כמפגש תמים נגרר במהירות לסקס בוטה וחד, המותיר את הנערה פצועה וחבולה.

הנערה נגררת לביתה שם מצפה לה אחיה (קובי שטמברג), צעיר מובטל וציני שמפתח כלפי אחותו כמיהה מינית אסורה. האח במקביל מנהל מערכת יחסים עם גברת מאור (אהובה קרן), אשתו של הפרופסור. האשה לא מסופקת מינית, נתונה בחרדות גיל ומבקשת להיוושע דרך מין קנוי מגברים צעירים. בשובה הביתה, לבעלה פרופסור מאור (ניסים זוהר) , היא שבה אל מערכת יחסים כבויה, אל הנישואין אחרי שהאהבה תמה. הבעל ביאושו נמלט לשיטוטים רגליים ברחבי העיר, שם הוא פוגש בנער (עופר עין גל) המשכיר את גופו לגברים בודדים.

בתמונת הסיום מתרחש המפגש בין הזונה מתחילת המחזה לבין הנער. מה שמתחיל בעוינות גלויה בינהם, מתפתח אט אט למגע של תקווה. דווקא שם, צצה לה פתאום החמלה.

בסוף המחזה מתגלה שהקשר בין הדמויות היא מחלת האיידס המהווה במחזה דימוי מטאפורי לחולי פנימי המקנן בתוך כל הדמויות .

 

בשפה מתומצתת ועכשווית וביושר נדיר על בימת התיאטרון טוענים יוצרי ההצגה שהחברה שבה אנו חיים הפכה אטומה, אינטרסנטית, נצלנית. שיקולים תועלתיים קרים תופסים את מקומו של המגע האישי בין אדם לאדם. המחזה מציב מראה חדה שבו משתקפת תמונה כואבת של חברה הנמצאת בתהליך מואץ של התרסקות.

 

מחזה: אפי כהן, בימוי: דליה שימקו, משתתפים: ליאת אקטע, תומר בן דוד, ריקי בליך, קובי שטמברג, אהובה קרן, ניסים זוהר ועופר עין גל

 

על המשתתפים בהפקה :

 

דליה שימקו - הבימאית:

ילדת סלובקיה עלתה לארץ בגיל 6 בשנת 1968 למדה משחק בב"הס תלמה ילין ובWEBBER DOUGLAS ACADEMY לונדון.

השתתפה בסרטים: " פצעי בגרות 80", "צלילה חוזרת", "נועה בת 17"(פרס סרט השנה), "מגש הכסף", "אחד משלנו" (פרס שחקנית השנה) ועוד. נבחרה ע"י המבקרים כשחקנית העשור בקולנוע הישראלי בשנות ה-80. כמו כן השתתפה בסדרות הטלוויזיה: "על הברזלים", "זהו-זה", "בת ים- ניו יורק" ועוד.

בתיאטרון שיחקה בין השאר בהצגות "נפש יהודי", "גטו" ו- "נעורי אדם" בתיאטרון חיפה. בהצגה "אחד משלנו" בתיאטרון בית לסין ועוד.

 

בשנים האחרונות עוסקת דליה רבות בבימוי ובין השאר ביימה את ההצגות: "האביב מתעורר", חתונת הדמים" ו-"מידה כנגד מידה" בסטודיו למשחק של יורם לוינשטיין. "למה מי מת","גריז" ו-"הים של באר שבע" בפסטיבל לתיאטרון קצר, ועוד.

מלמדת משחק מזה שנים רבות. בין השאר לימדה בביה"ס למשחק יורם לוינשטיין, שרון אלכסנדר,

וכיום מלמדת משחק בביה"ס ענת ברזילי. ובימוי במגמת קולנוע בקמרה אובסקורה.

 

אפי כהן - המחזאי:

עבור לתוכן העמוד