דורות 5 - שיר חכם ועדו פדר

 

דורות 5: שיר חכם ועדו פדר

 

שיר חכם ועדו פדר \\ המחול, השגריר הטוב ביותר של המדינה?

"טייץ": ברית מחול ומחשבה - הרצאה פרפורמטיבית

"המחול הישראלי הפך לשגריר המייצג את פניה היפות של ישראל. הנוכחות הרצופה שלו על במות העולם זיכתה את ישראל בתואר 'אימפריה של מחול'" (מתוך אתר משרד התרבות)

הפרויקט הציוני הוא גם פרויקט גופני. המחקר היטיב לתאר זאת דרך גוף החלוץ שהיה אינטגרלי

לפרויקט הקמת המדינה. אם כן, מדוע נוטים לספר את הסיפור הזה דרך נפתולי השירה והאמנות הפלסטית, ופחות דרך המחול? נדמה שדווקא המחול מציב במרכז את עלילת גוף זה. 'הגוף הרוקד' הוא זה שבראש ובראשונה יכול ללמדנו משהו על אומה חדשה שמבקשת להתקין גוף חדש.

מופע זה חושף חמישה מומנטים בהיסטוריה של המחול בישראל, באמצעות צורה מיוחדת של הרצאה פרפורמטיבית שתשלב תיאוריה, דיון וביצוע חי של קטעי מחול על ידי רקדנים. נתחיל בהורה של קום המדינה ונגיע עד "הורה", יצירתו של אוהד נהרין. נשאל על סגנונות מחוליים שנמחקו מההיסטוריה ועל סגנונות מחוליים שלא נראו על בימותינו. נשאל על המחול כאתר של פוליטיקת זהות ועל ההשתחררות שלנו ממנה. נתחקה אחר האופנים שבהם המחול משעתק סדרים חברתיים והאופן שבו ניסה להתנגד להם.

לבסוף נשאל: מדוע הריבון הישראלי של המאה ה–21 מחבק כל כך את המחול בישראל? מדוע המחול הפך לשגריר כה מצטיין? אולי בכלל נגלה ששגרירות זו לוקחת חלק בפיתוח התנאים להתנגדות חדשה.

מאת: שיר חכם ועדו פדר | בהשתתפות: טליה דה-פריס, ענת ועדיה, שיר חכם, עדו פדר ומשה שכטר אבשלום | כוריאוגרפיה: עדו פדר | עיצוב תלבושות: תמי לבוביץ

הדפסהוסף תגובה

עבור לתוכן העמוד