מקרה בודד

ביוני 2022 הוצגה העבודה מקרה בודד במסגרת פסטיבל א-ז'אנר בתמונע (מקרה בודד #1).

העבודה הוגדרה 'מחזה נתונים', ובחנה את אמצעי הסיפר של טכנולוגיות הדמיה ומרחוב של נתונים עירוניים.

מקרה בוחן ששימש את העבודה היה מאגר נתוני נסיבות הפטירה של אנשים אשר גופתם נמצאה במצב רקבון מתקדם על ידיד המשטרה ומתנדבי זק"א. כשלושים מקרים נפרדים של בדידות מוחלטת. כל הגופות נמצאו בין 2017 ל2021 בשכונת הדר בחיפה.

את הפעולה הניעה סקרנות לגבי יכולתם של נתונים להחליף את מקומה של העדות ככלי העיקרי באמצעותו מסופרות טרגדיות, מדווחות טראומות, ושבאמצעותו נעשה תיקון, מתאפשר איחוי, ומושב צדק על כנו. עדות, כך נהוג לחשוב, מפיקה מאיתנו אמפתיה באפקטיביות הרבה ביותר. הידיעה אודות פטירה של אישה או איש בבדידות מחולטת מעידים על כשל חברתי אותו מאוחר מידי לתקן. הבדידות בה נפטרו אישה או איש אלה היא המצב ההפכי לעדות, ועל כן אין הם ניתנים לעיבוד בכלים התרבותיים המקובלים.

מאידך, נתונים – מאגרי עתק של משתנים כמותיים – תופסים מקום חסר תקדים בתרבות ומבטיחים לפרוץ מגבלות שחשבנו עד כה לקצה גבול היכולת. בהיעדר עדין, אולי באמת נתונים הם האמצעי להגיע בכל זאת אל האישה או האיש שנזנחו על ידי שכניהם, משפחתם, בני עירם וארצם, כלומר על ידינו, עד כדי מוות.

סקרנות זו הובילה לניסוי ההמשך – מקרה בודד #2 – המוצג כאן.

·         מאגר הנתונים תורגם לכלים של אדריכלות פרמטרית

·         כל שדה בטבלת האקסל (עמודה) קודד כייצוג מרחבי וצורני מסוים המתאר יחס כמותי (זמן, גובה, גיל, מרחק מהמכולת הקרובה, מסניף קופת חולים הקרוב, מהגינה הציבורית הקרובה, וכיו"ב)

·         כל רשומה (שורה) תורגמה להנחייה (prompt) והוזנה לתכנת גרפיקה תבונית

·         הטיפוגרפיה הבסיסית של דיוקנאות הנתונים שהתקבלו בצורה זו שואבת מעולם הפטריות המסמן את שלב התפרקות החומר האורגני (ריקבון) והיווצרותו מחדש

·         מדי כמה שבועות יתווסף לתצוגה דיוקן נתונים חדש המשכלל את קודמו, מפתחו ומפרטו

·         באמצעות קוד הQR מבקרים מוזמנות להגיב על הדיוקנאות ולהציע שדות נוספים של נתונים שיכללו בהוראת יצירת הדיוקן הבא

לוח מופעיםדלג על לוח מופעים
עבור לתוכן העמוד